Ścieżka powrotu

Start SAKSONIA. Kraj na miarę światową. Saksonia ogrodowo - pałacowo


Saksonia ogrodowo - pałacowo PDF Drukuj

Park w Bad Muskau (wpisany na listę UNESCO) - barokowy pałac Morizburg - park i ogrody Wörlitz (wpisane na listę UNESCO) - winnice nad Łabą - Lipskalt      alt     alt       

Pałac Moritzburg - to barokowy pałac na wodzie niedaleko Drezna. Elementy zdobnicze z wielu miejscach w obrębie zamku są poświęcone dworskiej sztuce polowania. Okaz poroża jelenia szlachetnego uważany jest za największy na świecie. W latach 1723 i 1733 na prośbę Augusta II Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski zamek został przebudowany tak, aby móc pełnić funkcję wypoczynkową, czego skutkiem było założenie romantycznego parku.Już od XI wieku w okolicy Drezna - po obu brzegach Łaby zaczęto uprawiać winorośl. W 1660 roku elektor saski Jan Jerzy II polecił utworzyć winnice i oddać je chłopom w zamian za czynsz. Od XVIII wieku miejska elita polityczna i artyści Drezna zaczęli wznosić po obu stronach Laby swoje pałace i rezydencje. Powstawały zamki, posiadłości letnie i teatry tak samo jak i winiarnie, kościoły na wzgórzach winnych oraz wyszynki. W ten sposób ukształtowało się typowe dla regionu połączenie architektury i uprawy winorośli. Dziś jest możliwość zwiedzania części z nich oraz degustacji miejscowych win.Ogród krajobrazowy w Bad Muskau (Park Mużakowski) oraz Park w Wörlitz wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i nalezą do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej architektury ogrodniczej XVIII i XIX wieku.


Lipsk jest miastem muzyki, targów i książki, o znacznym wpływie na kulturę niemiecką i europejską. Tutaj urodzili się lub tworzyli m. in. Jan Sebastian Bach - kantor w kościele p.w. św. Tomasza (tutaj też pochowany), Ryszard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Klara i Robert Schumann, Fryderyk Nietzsche, Gotfryd Wilhelm Leibniz, Johan Wolfgang Goethe, Hans-Georg Gadamer, Kurt Masur, Rainer Maria Rilke i wielu innych. Zabytki: jeden z największych dworców czołowych w Europie, największy pomnik Europy z platformą widokową na wysokości 91 m. wzniesiony dla upamiętnienia Bitwy Narodów w roku 1813, jedno z najstarszych i najciekawszych ZOO w Europie (z nowoczesnym pawilonem małp człekokształtnych Pongoland i tropikalnym lasem Gondwanaland). Lipsk to jedno z najstarszych w Niemczech miast uniwersyteckich (od 1409 roku) i targowych (od 1156 roku). Tutaj jest też jeden z najstarszych i największych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech (Weihnachtsmarkt).