Ścieżka powrotu

Start SAKSONIA. Kraj na miarę światową. Saksonia kulturalnie


Saksonia kulturalnie PDF Drukuj

Klasztor Marienthal - Wittenberga i Eisleben (formalnie oba miejsca znajdują się w sąsiednim landzie: Sachsen-Anhalt) - Leipzig - Torgau - Bautzen - Meißen - Dresden


alt
Budziszyn to miasto położone nad rzeką Sprewą stanowi kulturalne centrum Serbołużyczan - mniejszości pochodzenia słowiańskiego. Serbołużyczanie zachowali tutaj do dziś swoją mowę, tradycję, folklor i obyczaje. Zabytki: katedra dwu wyznaniowa świętego Piotra, Ratusz z zegarem słonecznym na wieży, Barokowy Pałac, liczne wieże i baszty oraz fragmenty murów obronnych, Zamek Ortenburg i inne cenne zabytki.


Drezno, "Florencja Północy". Metropolia nad Łabą od 1457 roku jest stolicą elektoratu saskiego. W roku 1945 poważnie zniszczona wskutek alianckiego nalotu dywanowego podczas którego zginęło ok. 135 tys. ludzi oraz zniszczone zostało 80% zabudowań miejskich. Współcześnie dynamiczne i nowoczesne miasto. Zabytki: Opera Sempera, Frauenkirche, Pałac Zwinger z Galerią Malarstwa Starych Mistrzów (w tym słynna Madonna Sykstyńska), Galeria Nowych Mistrzów, Muzeum Porcelany z największą kolekcję porcelany na świecie, Katedra p.w. Św. Trójcy (kościół dworski), zamek rezydencjalny ze skarbcem saksońskich elektorów (w tym słynne Zielone Sklepienie).


Klasztor St. Marienthal w Ostritz jest najstarszym klasztorem żeńskim zakonu cystersów w Niemczech, który od swojego założenia w 1234 przetrwał do dziś w niezmienionym stanie. Pięknie położony nad Nysą.


Torgau to miasto nad Łabą o historii sięgającej IX wieku. Początkowo znajdowała się tutaj drewniana osada słowiańska o nazwie Turguo. W wyniku reformacji, kiedy to miasto opowiedziało się za naukami Marcina Lutra mieszkańcy Torgau zniszczyli obrazy i rzeźby przedstawiających świętych wewnątrz kościołów, splądrowali tamtejszy klasztor Franciszkanów. Miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu.Katarzyna von Bora, żona Marcina Lutra została pochowana w tutejszym kościele NMP. W 1530 roku sporządzony został tu Torgauer Artikel, projekt Konfesji Augsburskiej. Podczas II wojny światowej - 25.04.1945 roku w Torgau doszło do spotkania wojsk amerykańskich z wojskami radzieckimi.


Miśnia to stolica europejskiej porcelany i historyczna kolebka Saksonii. Zabytki: 300-letnia manufaktura porcelany, katedra i zamek, Stare Miasto, winnice nad Łabą.

Lipsk jest miastem muzyki, targów i książki, o znacznym wpływie na kulturę niemiecką i europejską. Tutaj urodzili się lub tworzyli m. in. Jan Sebastian Bach - kantor w kościele p.w. św. Tomasza (tutaj też pochowany), Ryszard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Klara i Robert Schumann, Fryderyk Nietzsche, Gotfryd Wilhelm Leibniz, Johan Wolfgang Goethe, Hans-Georg Gadamer, Kurt Masur, Rainer Maria Rilke i wielu innych. Zabytki: jeden z największych dworców czołowych w Europie, największy pomnik Europy z platformą widokową na wysokości 91 m. wzniesiony dla upamiętnienia Bitwy Narodów w roku 1813, jedno z najstarszych i najciekawszych ZOO w Europie (z nowoczesnym pawilonem małp człekokształtnych Pongoland i tropikalnym lasem Gondwanaland). Lipsk to jedno z najstarszych w Niemczech miast uniwersyteckich (od 1409 roku) i targowych (od 1156 roku). Tutaj jest też jeden z najstarszych i największych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech (Weihnachtsmarkt).


Eisleben - miejsce narodzin i śmierci Marcina Lutra. Wittenberga to miejsce studiów i przełomowej działalności reformatorskiej Teologa.