Ścieżka powrotu

Start SAKSONIA. Kraj na miarę światową. Saksonia wojskowo - bitewnie


Saksonia wojskowo - bitewnie PDF Drukuj

Lipsk - Colditz - Torgau - Machern


alt    alt    alt


Colditz to niewielka miejscowość położona nad rzeka Mulda. Jest w niej wielki renesansowy zamek. W zamku mieścił się słynny obóz jeniecki Oflag IVC (przedstawiony np. w filmie Uciec z Colditz/Escape from Colditz), przeznaczony dla szczególnie ważnych oficerów wojsk alianckich i oficerów, którzy wsławili się ucieczkami z innych obozów. Tutaj po kampanii wrześniowej więziony był wiceadmirał Józef Unrug, dowódca Obrony Wybrzeża w okresie kampanii wrześniowej wraz z grupą oficerów oraz dowódca Powstania Warszawskiego generał Antoni Chruściel. Pod koniec wojny więziono tu m .in. generała Tadeusza Bora-Komorowskiego ze sztabem. Colditz leży w pobliżu całego kompleksu obozów jenieckich, w których przebywali żołnierze Powstania Warszawskiego.


 

Lipsk jest miastem muzyki, targów i książki, o znacznym wpływie na kulturę niemiecką i europejską. Tutaj urodzili się lub tworzyli m. in. Jan Sebastian Bach - kantor w kościele p.w. św. Tomasza (tutaj też pochowany), Ryszard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Klara i Robert Schumann, Fryderyk Nietzsche, Gotfryd Wilhelm Leibniz, Johan Wolfgang Goethe, Hans-Georg Gadamer, Kurt Masur, Rainer Maria Rilke i wielu innych. Zabytki: jeden z największych dworców czołowych w Europie, największy pomnik Europy z platformą widokową na wysokości 91 m. wzniesiony dla upamiętnienia Bitwy Narodów w roku 1813, jedno z najstarszych i najciekawszych ZOO w Europie (z nowoczesnym pawilonem małp człekokształtnych Pongoland i tropikalnym lasem Gondwanaland). Lipsk to jedno z najstarszych w Niemczech miast uniwersyteckich (od 1409 roku) i targowych (od 1156 roku). Tutaj jest też jeden z najstarszych i największych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech (Weihnachtsmarkt).


 

Torgau to miasto nad Łabą o historii sięgającej IX wieku. Początkowo znajdowała się tutaj drewniana osada słowiańska o nazwie Turguo. W wyniku reformacji, kiedy to miasto opowiedziało się za naukami Marcina Lutra mieszkańcy Torgau niszczyli obrazy i rzeźby przedstawiających świętych wewnątrz kościołów, splądrowali tamtejszy klasztor Franciszkanów. Miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu. Katarzyna von Bora, żona Marcina Lutra została pochowana w tutejszym kościele NMP. W roku 1530 sporządzony został tu Torgauer Artikel, projekt Konfesji Augsburskiej. Podczas drugiej wojny światowej 25 kwietnia 1945 roku w Torgau doszło do spotkania wojsk amerykańskich z wojskami radzieckimi. Dzień później spotkanie to zainscenizowano ponownie przed kamerami filmowymi i w formie kroniki filmowej obiegło ono świat.W Machern i Kossa znajdują się kompletne i doskonale zachowane (z powiązanym systemem zabezpieczeń) bunkry Stassi - służb bezpieczeństwa NRD na wypadek wojny atomowej.