Ścieżka powrotu

Start SAKSONIA. Kraj na miarę światową. Saksonia muzycznie


Saksonia muzycznie PDF Drukuj

Lipsk (dom i grób J. S. Bacha, Gewandhaus, dom Mendelssohna-Bartholdy) - Halle (miasto Händla) - Drezno (Zwinger, Semperoper)


altalt

Drezno, "Florencja Północy". Metropolia nad Łabą od 1457 roku jest stolicą elektoratu saskiego. W roku 1945 poważnie zniszczona wskutek alianckiego nalotu dywanowego podczas którego zginęło ok. 135 tys. ludzi oraz zniszczone zostało 80% zabudowań miejskich. Współcześnie dynamiczne i nowoczesne miasto. Zabytki: Opera Sempera, Frauenkirche, Pałac Zwinger z Galerią Malarstwa Starych Mistrzów (w tym słynna Madonna Sykstyńska), Galeria Nowych Mistrzów, Muzeum Porcelany z największą kolekcję porcelany na świecie, Katedra p.w. Św. Trójcy (kościół dworski), zamek rezydencjalny ze skarbcem saksońskich elektorów (w tym słynne Zielone Sklepienie).Lipsk jest miastem muzyki, targów i książki, o znacznym wpływie na kulturę niemiecką i europejską. Tutaj urodzili się lub tworzyli m. in. Jan Sebastian Bach - kantor w kościele p.w. św. Tomasza (tutaj też pochowany), Ryszard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Klara i Robert Schumann, Fryderyk Nietzsche, Gotfryd Wilhelm Leibniz, Johan Wolfgang Goethe, Hans-Georg Gadamer, Kurt Masur, Rainer Maria Rilke i wielu innych. Zabytki: jeden z największych dworców czołowych w Europie, największy pomnik Europy z platformą widokową na wysokości 91 m. wzniesiony dla upamiętnienia Bitwy Narodów w roku 1813, jedno z najstarszych i najciekawszych ZOO w Europie (z nowoczesnym pawilonem małp człekokształtnych Pongoland i tropikalnym lasem Gondwanaland). Lipsk to jedno z najstarszych w Niemczech miast uniwersyteckich (od 1409 roku) i targowych (od 1156 roku). Tutaj jest też jeden z najstarszych i największych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech (Weihnachtsmarkt).


Halle (leży na granicy Saksonii i Saksonii Anhalt) to miasto Händla i muzyki które  ma bardzo bogatą historię, sięgającą roku 806.  Swoje bogactwo zawdzięcza handlowi solą. Zabytki: Rynek z pomnikiem kompozytora Jerzego Fryderyka Händela, który urodził się w Halle w 1685 roku, 84-metrowa Czerwona Wieża (Roter Turm), Kościół NMP, który powstał z dwóch mniejszych kościołów średniowiecznych.