Ścieżka powrotu

Start SAKSONIA. Kraj na miarę światową. Saksonia architektonicznie


Saksonia architektonicznie PDF Drukuj

Drezno (barok) - Dessau (Bauhaus) - Lipsk (modernizm: największy czołowy dworzec w Europie, Pomnik Bitwy Narodów) - Torgau (miasto renesansowe)


alt    alt     alt

Drezno, Florencja Północy. Metropolia nad Łabą od 1457 roku jest stolicą elektoratu saskiego. W roku 1945 poważnie zniszczona wskutek alianckiego nalotu dywanowego podczas którego zginęło ok. 135 tys. ludzi oraz zniszczone zostało 80% zabudowań miejskich. Współcześnie dynamiczne i nowoczesne miasto. Zabytki: Opera Sempera, Frauenkirche, Pałac Zwinger z Galerią Malarstwa Starych Mistrzów (w tym słynna Madonna Sykstyńska), Galeria Nowych Mistrzów, Muzeum Porcelany z największą kolekcję porcelany na świecie, Katedra p.w. Św. Trójcy (kościół dworski), zamek rezydencjalny ze skarbcem saksońskich elektorów (w tym słynne Zielone Sklepienie).Lipsk jest miastem muzyki, targów i książki, o znacznym wpływie na kulturę niemiecką i europejską. Tutaj urodzili się lub tworzyli m. in. Jan Sebastian Bach - kantor w kościele p.w. św. Tomasza (tutaj też pochowany), Ryszard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Klara i Robert Schumann, Fryderyk Nietzsche, Gotfryd Wilhelm Leibniz, Johan Wolfgang Goethe, Hans-Georg Gadamer, Kurt Masur, Rainer Maria Rilke i wielu innych. Zabytki: jeden z największych dworców czołowych w Europie, największy pomnik Europy z platformą widokową na wysokości 91 m. wzniesiony dla upamiętnienia Bitwy Narodów w roku 1813, jedno z najstarszych i najciekawszych ZOO w Europie (z nowoczesnym pawilonem małp człekokształtnych Pongoland i tropikalnym lasem Gondwanaland). Lipsk to jedno z najstarszych w Niemczech miast uniwersyteckich (od 1409 roku) i targowych (od 1156 roku). Tutaj jest też jeden z najstarszych i największych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech (Weihnachtsmarkt).


 


Torgau to miasto nad Łabą o historii sięgającej IX wieku. Początkowo znajdowała się tutaj drewniana osada słowiańska o nazwie Turguo. W wyniku reformacji, kiedy to miasto opowiedziało się za naukami Marcina Lutra mieszkańcy Torgau zniszczyli obrazy i rzeźby przedstawiających świętych wewnątrz kościołów, splądrowali tamtejszy klasztor Franciszkanów. Miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu. Katarzyna von Bora, żona Marcina Lutra została pochowana w tutejszym kościele NMP. W 1530 roku sporządzony został tu Torgauer Artikel, projekt Konfesji Augsburskiej. Podczas drugiej wojny światowej 25 kwietnia 1945 roku w Torgau doszło do spotkania wojsk amerykańskich z wojskami radzieckimi.Miśnia to stolica europejskiej porcelany i historyczna kolebka Saksonii. Zabytki: 300-letna manufaktura porcelany, katedra i zamek, Stare Miasto, winnice nad Łabą.Bauhaus dokonał radykalnego przewartościowania poglądów na różne rodzaje sztuki. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki, dążenie do jedności estetycznych i technicznych dzieła. Bauhaus wpłynął na kształtowanie się architektury modernistycznej, umocnienie tendencji abstrakcyjnej w sztuce i zreformowanie metod nauczania w szkolnictwie artystycznym. Prekursorem ruchu był Walter Gropius projektując wiele budowli Bauhausu w Dessau-Roßlau.