Ścieżka powrotu

Start SAKSONIA. Kraj na miarę światową. Saksonia przemysłowo


Saksonia przemysłowo PDF Drukuj

Lipsk (fabryka samochodów Porsche / BMW) - Drezno (Gläserne Manufaktur VW) - Miśnia (manufaktura porcelany)


 altalt  alt


Drezno, "Florencja Północy". Metropolia nad Łabą od 1457 roku jest stolicą elektoratu saskiego. W roku 1945 poważnie zniszczona wskutek alianckiego nalotu dywanowego podczas którego zginęło ok. 135 tys. ludzi oraz zniszczone zostało 80% zabudowań miejskich. Współcześnie dynamiczne i nowoczesne miasto. Zabytki: Opera Sempera, Frauenkirche, Pałac Zwinger z Galerią Malarstwa Starych Mistrzów (w tym słynna Madonna Sykstyńska), Galeria Nowych Mistrzów, Muzeum Porcelany z największą kolekcję porcelany na świecie, Katedra p.w. Św. Trójcy (kościół dworski), zamek rezydencjalny ze skarbcem saksońskich elektorów (w tym słynne Zielone Sklepienie). Tutaj mieści się fabryka Volkswagena ze szklaną wieżą - całość do zwiedzania. Obecnie produkowane są tutaj modele Passat CC, Phaeton i Touareg.   Miśnia to stolica europejskiej porcelany i historyczna kolebka Saksonii. Zabytki: 300-letna manufaktura porcelany, katedra i zamek, Stare Miasto, winnice nad Łabą.


Lipsk jest miastem muzyki, targów i książki, o znacznym wpływie na kulturę niemiecką i europejską. Tutaj urodzili się lub tworzyli m. in. Jan Sebastian Bach - kantor w kościele p.w. św. Tomasza (tutaj też pochowany), Ryszard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Klara i Robert Schumann, Fryderyk Nietzsche, Gotfryd Wilhelm Leibniz, Johan Wolfgang Goethe, Hans-Georg Gadamer, Kurt Masur, Rainer Maria Rilke i wielu innych. Zabytki: jeden z największych dworców czołowych w Europie, największy pomnik Europy z platformą widokową na wysokości 91 m. wzniesiony dla upamiętnienia Bitwy Narodów w roku 1813, jedno z najstarszych i najciekawszych ZOO w Europie (z nowoczesnym pawilonem małp człekokształtnych Pongoland i tropikalnym lasem Gondwanaland). Lipsk to jedno z najstarszych w Niemczech miast uniwersyteckich (od 1409 roku) i targowych (od 1156 roku).


W mieście znajdują się 2 fabryki samochodów: Porsche i BMW oba zakłady są dostępne dla zwiedzających i możliwe są też jazdy próbne samochodami testowymi.